Söz

Hobi,Elişleri,Gezi,Doğa,Yaşam,Sanat
Hobby,Handmade,Travel,Nature,Life,Art

HAYATIN CEPLERİNİ BİR SİLKELEYİN HELE,
NELER DÜŞECEĞİNİ BİLEMEZSİNİZ !

2.12.2013

Andımız-Bayram-Kaçamak

Ege'ye henüz kış gelmedi ,haliyle bisiklet sürüşleri,doğa yürüyüşleri,herşeye karşı direnişler)) ardı arkası kesilmiyor.Yetişebilmek mümkün değil ama Alsancak'ta belediyenin astığı 'sokakta hayat var' tâkının altından geçen herkes en azından etkinliklere katılmasa bile akşam yemeklerini balkonda yemeye devam ediyor inatla..İnatla diyorum,bizim ellerde yazın bittiğini kabulenememe gibi bir durum vardır.O tişörtler ilk ayaza kadar giyilir,çorap giyilmez,beyazdan vazgeçilmez,,Gün yanığı beş ay sonrası için özenle korunur)))

Herşey bahane ise direnişe, aslında çocukluğumuzda her sabah sıkıntıyla okuduğumuz andımız bile bir silah olabiliyor.İşte yine güzel bir bahar günü ,bir Cumhuriyet günü yine Gündoğdu'dayız..Tüm grup arkadaşlarımla sözleştiğimiz halde hiçbirimiz buluşamadık,,aşırı kalabalık(250 bin kişi) ve iki saat boyunca kesilen telefon iletişimi nedeniyle hepimiz tek katıldık olaya.Ben buluşma noktasında olmama rağmen hiçbir arkadaşım on metreden fazla yaklaşamamış bulunduğum yere)))
Üstteki resimde sağdaki kırmızı banka sundurmasında birbuçuk saat boyunca sırtı kepenklere yapışmış olarak ben,on metre geride Figen arkadaşım,hemen karşı köşede birahanede Canan arkadaşım,Gazi orta okulu önünde Ece arkadaşım,,,iletişim kuramadan gün bitimi evlerimize döndük))) 


Harika bir gündü ve akşam videoları izlediğimde ,edinilen kazanımların aslında bir kişiyken bir olmaktan geçtiğini görerek ,yarattığım 'kalabalıktan' her zaman olduğu gibi mutluluk duydum....

                                       

En güzeli de ertesi gün fotoğraflara bakıp  İzmir'li tüm face arkadaşlarımın orada olduğunu görebilmek,,,,,andımızı okumak değildi derdim ;
Bir'dik,Güzel'dik,Orada'ydık Biz

Dönüş yolunda Alsancak Garında İzdof sergisi )))


...............................................................

28 Ekim gecesi Karşıyaka Belediyesinin düzenlediği Atatürk yürüyüş ve konseri,havai fişek gösterileri,,ve ve ....
tam 1000 tane Efenin Zeybek oyunu !!!


video youtube
Karşıyaka Efelendi
ve
Karşıyaka And içti
ve
 1000 kişi zeybek oynadı

Karşıyaka içinde sloganlı bir yürüyüşten sonra geldiğimiz Anayasa Meydanında arkadaşımla barikatların en ön sırasında yerimizi aldık ,, muhteşem bir zeybek ve havai fişek gösterisi izleyerek harika  bir gece yaşadık.

Eve dönünce de kendimizi çekilen videoda bulmak hiç de zor olmadı)))
................................................................

Yazdan kalan günleri yaşadıkça Ada'ya bir kaçamak yapmadan olmaz,,hele ki o doyumsuz tenhalığı kaçırmak hiç olmaz...

Yolda bir yavru iken ayrıldığım diğer sitenin bekçi köpeği Badem'i gördüm,,öyle bir keyifle gelip yüzümü ellerimi yaladı! ki fotoğraf çekmeye fırsat bulamadım ama sonra birlikte yürümeye başlayınca yanına iki arkadaşı daha geldi))
Hem konuştuk hem video çekebildim,,hiç kimse yok,bir ara gelip geçen bir balıkçıdan başka!!!! bu ıssızlık bir tek burada ürkütücü değil,yıllardır gece olsun gündüz olsun bir tek insana dahi rastlamadan saatlerce balık avlayabilir ya da yürüyüş yapabilir,,yüzebilirsiniz.......
Kasım ayının olağanüstü sıcak günlerinden biri....
Ekmeğimizi de aldıktan sonra balık avı için hedef beyaz ev,,iskele için hava uygun değil,birkaç saate kadar fırtına patlayabilir....
Badem/Ağustos 2013

sıcak kahvemiz olmadan asla))))

bir hayli sıcak esen bir lodos olsa da,,,,,


Panter kedi için bir yavru tutmayı başardım,,hiç değilse eli boş dönmüyoruz ))


Hava bozuyor !!!!

Elbet o güzelim yaz aylarının denizi yok,avlanılan balık sayısının günde bir düzineyi bulduğu,deniz kestanelerinin tazecik sudan çıkarılıp yendiği o sıcak günler yok artık!! 


Panter bir yavru kedi ,ama vahşi doğa şartlarında şu anda çünkü sitede bekçiden başka kimse yok!!
Bir lokmada balığı yuttu ,,bekliyor,,neyi???

Aman şakaya gelir yanı yok,,fazlasıyla yaban olmaya başladı,artık yalvarma miyavları yok,,tehdit dolu bakışlar bunlar,,
iyi ama bende açım,yemek yok,,,en iyisi ekmek vermeli )))
Gece...ılık ve olağanüstü sessiz!!!!
Harika ,bahçe fenerleri de yandı,,gerisi koyu karanlık,,
ama doğanın ıssızlığı fazlasıyla güvenilir,insanın olmadığı her yer güvenli!!

uyku tulumunda mis bir uyku hevesiyle girilen yatakta sabah dörde kadar yıldırımlar,yağmur,fırtına,,,,,,,
ortalığı sel götürdü tüm gece))) 
sabah manzara!!!!!
ve her zaman olduğu gibi akan çatı (((((
yaptırırsınız ...akar...yine yaptırırsınız...yine akar... 

Öğle saatlerine kadar mahsur kaldıktan sonra sulara bata çıka minibüs yoluna ulaştım ve İzmir otobüsü için Ada'ya yolculuk başladı...En kısa zamanda yeni bir kaçamak fırsatı daha yaratmalı,sonbahar henüz bitmedi !!!!!!!!
........................................................

2 yorum :

ismail dedi ki...

sevgili özgürkadın.. çok teşekkürler.. çok güzel yazılar ve bir o kadar güzel fotoğraflar.. yan sekmede, yukarıda eklediğin Piano Ballad müziği ile birlikte okurken beni alıp götürdü yazıların..
--sevgiler--

ozgrkdn dedi ki...

Teşekkürler ))