Söz

Hobi,Elişleri,Gezi,Doğa,Yaşam,Sanat
Hobby,Handmade,Travel,Nature,Life,Art

HAYATIN CEPLERİNİ BİR SİLKELEYİN HELE,
NELER DÜŞECEĞİNİ BİLEMEZSİNİZ !

22.03.2013

Deprem--Beden Dili

Afet Kadın Projesinde yer alan eğitimlerimiz devam ediyor.Bugün Binaların Dayanıklılığı ,Bina Projeleri ve İletişim Teknikleri,Beden Dili konusu, davet edilen uzmanların ve Kent Konsey binasında yaklaşık 30 kursiyerin katılımıyla işlendi.


İlk olarak İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şb.sinden  İnş.Müh.Vedat Yorulmazer, gezegenimiz ve ülkemizdeki plâkalar,faylar hakkında bilgi vererek depremde Güvenli Yapının öneminden söz etti.


Genelde malzemeden çalmanın Bilgisizlikten daha az olduğunu vurgulayarak,bina dayanıklılığının deprem süresine de bağlı olduğunu; 2000.li yıllardan bu yana Hazır Beton kullanımında bilgilenmenin arttığını ve gelişmeler kaydettiğimizi söyledi.
Bina yapımında öncelikli Zemin Etüdü yapılması, Yapı  Tasarımının Mimar tarafından ,Statik ve Betonarmenin İnş.Müh.ce yapılmasının önemine değinildi.
Kaçak inşaata ,izinsiz tadilâta ,proje değişikliğine göz yumulmaması;
dere yataklarına ev yapılmaması;
Müteahhitlik kavramının değişmesi gerektiğine dikkat çekerek, yasa gereği proje aşamasında kontrole başlaması gereken Yapı Denetim  şirketlerine yakın takipten bahsedildi.
Bugüne kadar  yapılan denetlemeler sonucunda belirgin bir şekilde beton kalitesinin arttığını söyleyerek , inş.müh.ile evi satın almadan önce tanışmak gereğini vurguladı.Performans analizi yaptırmanın önemi üzerinde duruldu ve beton değeri en düşük binanın C20 olduğunu,,Güçlendirme çalışmasının C10 olan binalarda yapılmaması ve yıkılması gereğinden söz edildi.
Vedat Bey,in kendi çektiği fotoğraflarda da ,,şehrimizin çeşitli bölgelerinde birçok Bilgisizce yapılmış bina(tuğla görüntüsü ile) ,kesilmiş kirişler,rasgele tadilatlar ve daha pek çok kötü yapılaşma örneklerini izledik..Tüm sunum ve slayt gösterimi videoya alındı,,,

Diğer konumuz İletişim Teknikleri ve Beden Dili ;
Kişisel Gelişim Uzmanı Zeliha Efe Korkmaz ;Zeliha hnm.ilk olarak "Temsil sistemleri örtüşmeyen kişilerin anlaşamayacağından söz etti. "
Temsil sistemleri,yani duyularımız;
görme,duyma,dokunma,tatma..

(Aslında Anne karnında başlayan)  Bebeklerde ilk 3 ayda temsil sistemi oluşur.
0-6 yaş arası çocuklarımıza vereceğimiz eğitim temsil sisteminin Görsel mi,İşitsel mi yoksa Dokunsal mı olduğunu belirler.

En etkili iletişim tekniği Dinlemektir..

GÖRSEL insanlar dik duruşlu,tertipli,düzenli ve resim ezberleyerek öğrenen kişilerdir.
İŞİTSEL insanlar dinleyerek öğrenir,yavaş hareket eder yavaş konuşurlar.
DOKUNSAL insanlar işi bizzat yaparak öğrenen,insanlara yakın,elleri kolları hareketli kişilerdir.

Görsel insan ; Dokunsal'ın Aşk acısını hissetmez.

Bir Dokunsal'a göre dünya haz'lar yumağıdır..

Kinestetik kişilikler, Dokunsallar,dokunmayı sever ama dokunulmaktan hoşlanmazlar...

Özellikle çocuk eğitiminde Öğrenme Stilleri::::

GİK(görsel,işitsel,kinestetik kişiler): Tavsiyeden hoşlanmazlar,dış görünüş onlar için önemlidir,bir işi onun yerine yapmamalısınız.
Bu tip insanlara göstererek,ardından anlatarak ve son olarak da eylem (deneme) yoluyla öğretebilirsiniz.

GKİ(görsel,kinestetik,işitsel kişiler ) : Empati kurarlar,olup biten herşeyi gözleriyle içerler,kalabalıkta dahi takip edebilirler ,,
Bu tip insanların en kolay öğrenme yolu, göstermek,eyleme geçirmek ve anlatmak.

İGK (işitsel,görsel,kinestetik kişiler) : Yabancı dil öğrenirler,okurlar,elişi ve spor faaliyetlerinden uzak dururlar,dokunulmaktan hoşlanmazlar.
bunların en kolay öğrenme yolu anlatarak,göstererek ve denemesine izin vererek .

İKG (işitsel,kinestetik,görsel kişiler) : duymak,denemek ve görmek isterler.
Bu kişilere önce anlatmalısınız,sonra eyleme geçerler..

KGİ (kinestetik,görsel,işitsel kişiler) : Sessiz,sakin,gözlemcidirler.Kendi halinde ,doğa aşığı kişiliklerdir. Duygularına hitap etmek gerekir.Kibirli ve yaptıklarının anlatılmasından hoşlanırlar.Hissettikleri hakkında konuşmaz,ama yeni fikirlere açık,çalışmayı seven tiplerdir.
Öğrenme yolları deneyerek,göstererek  ve ardından anlatarak mümkündür.KİG (kinestetik,işitsel,görsel kişiler) : Öncelikle yola çıkar konsere giderler örneğin,,yolda konseri anlatmak zorundasınız,ve görerek izleyerek süreci tamamlarlar..

BEDEN DİLİ :
Bir video izlendi,,videoda iki tip adam var,iyi davranışlı ve kötü davranışlı..
Her iki adamın karşısına ayrı odalarda denekler oturuyor ve sohbet ediyor.
Konuşulan konular ve beden dili aynı fakat biri iyi ve yumuşak tavırlı,diğeri agresif ve soğuk tavırlı.
İyi davranışlı adamın karşısındaki denek ,sohbet esnasında iyi adamın hareketlerini taklit ederken,diğeri kötü davranışlı adamın hareketlerini taklit etmiyor.

Bir hareketi izlerken;
AYNA Nöronları dediğimiz,beynimizdeki konuşmadan sorumlu olan broca denen bölgede bulunan ve  belli bir hareketi yaparken devrede olan nöronlar ateşlenir.
Sonrasında mimikler ve geçmiş deneyimler devreye girer.

Duyguları bilirsen,ne düşündüğünü de bilirsin,,,Tutarlı Tahmin !

Beden dilinde etken % 38 ses tonu, % 7 söylenenler..
İlk tanışmada % 55 beden dili etkendir....

Yüzyüze görüşmede %7 sözler etkili olur,%93 beden dili;
yani sanıldığının aksine yüzyüze görüşme etkili bir yol değil,dinlemek esas..

Beden dili unsurlar:
Beden duruşu,Mimikler,Başın kullanımı,
Oturulan yer,Giyim,Bakım ve Makyaj,
Jestler,Göz teması,Ayakların kullanımı,
Oturma biçimi,Mesafe,Kullanılan aksesuar..

Özür diler ses tonu,önemsenmez,değer verilmez...

19.yüzyıl sonu 20.yüzyıl başlarında  yetimhanelerde ruhsal kökenli hastalıklardan ölen çocukların sayısında artış olmuş...
Sevgisizlik ve dokunulmamak,sarılmamak...Bu sonuçlar gösteriyor ki gıda yoksunluğu kadar sevgi yoksunluğu da önemli bir etken....

Sorular: İkinci soru olarak Uyum konusunu sordum.Slaytla gösterilen bir resimden yola çıkarak beni tanımlayan uzman Görsel bir kişilik olduğumu söyledi.
Resim bir göl kıyısı orman manzarası idi . ancak ağaçlar ve suya gölge üçgen şekliyle göz alıyordu.Ben de ilk anda ne görüldüğü sorusuyla karşılaşınca Üçgen dedim,,,kimileri Huzur dedi,,,kimileri Sincapları hayalledi...

Muhtemel bir KGİ olduğunu tahmin ettiğim arkadaşımı örnek alarak,,
'Aynı resmi arkadaşım görse ; ağaçların arasında kızıl saçlı tül giysili peri kızları görürdü ' dediğimde uzman,; arkadaşımın Kinestetik yapıda olduğunu ve benim O'na uyum sağlamam ve daha duygusal hissetmem gerektiğini söyleyerek geçmişimde baskılandığımdan sözetti.!!

Sonuç olarak öğrenebilecekleriniz sınırsız ,,,bu arada kendinizi bile tanıyabilirsiniz.... DAK sizi bekliyor..............

Not:Fotolar için Gülten Gündoğdu ve Figen S.Küçüker 'e teşekkürlerimle..

1 yorum :

Adsız dedi ki...

Yüzümüzün akıyla bitirdik...daha çok katılımcı bekliyoruz..