Söz

Hobi,Elişleri,Gezi,Doğa,Yaşam,Sanat
Hobby,Handmade,Travel,Nature,Life,Art

HAYATIN CEPLERİNİ BİR SİLKELEYİN HELE,
NELER DÜŞECEĞİNİ BİLEMEZSİNİZ !

20.10.2014

Kocatepe Zafer Yolu

     
   Kocatepe ; 26-27 Ağustos/Afyonkarahisar

Kocatepe'de sabaha karşı gölgelerimiz..
Afyon yolunda.........

15 km.lik bir yürüyüşle Büyük Taarruzda M.Kemal'in yürüyerek geçtiği yollarda o geceyi yaşadık..İlk kez gece yürüyüşü yaptığımdan çok  heyecanlandım.
26 Ağustos sabahı otobüsle Afyon'a hareket ettik. İzmir'den Musa arkadaşımızla çıktığımız bu yolculuk  oldukça keyifli geçti.Kendisi Afyon'lu olduğundan epey bilgi aldık.Akşam 19:00 ' a kadar şehrin önemli merkezlerini gezerek fotoğrafladık.
Müzeler pazartesileri kapalı olduğundan göremedik ama eski şehir bölgesinde bazı evler restore edilerek tarihi niteliği korunduğundan bir nevi müze sayılabilir.Ancak şehir oldukça içine kapalı ; neredeyse tüm  kadınlar tesettürlü, birkaç açık(başı) kadına rasladık ama bunlar da çevre baskısı ile kadınlıklarını gizler durumdaydılar.

Öğle saatlerinde meşhur İkbal lokantasında ömrümce unutamayacağım nefis bir tas kebabı yedim))
Lokanta çok eski tarihi ve içindeki antika eşyalarıyla çok  ilgimi çekti.
Şehir gezisinde dikkatimi çeken bir diğer nokta,sadece erkekler için umumi tuvalet bulunabiliyor..Yanında kadınlar için olanı yok ! Çay bahçesinde çalışan bir kadın sizi alıp epey uzakta bir tuvalete götürüyor...
Kara çarşaflı kadınlardan bazıları zafer işareti yaptılar foto çekerken..

Anıt çevresindeki küçük bir park dışında oturabilinecek bir yer görmedik.(Şehir girişinde büyük AVM'leri saymazsak))
Antikacıların çoğunlukta olduğu eski şehir sokaklarında adım başı sucuk,kaymak satılıyor ve çok fazla kuyumcu var. Mevlevi Camii 
arien bulur )))

Keçe kapı örtüsü...
Şehrin eski mahalleleri...ve Kale.......

Akşam 19:00 da davetlisi olduğumuz AFDOS binasına gittik ve soğuk olacağı söylendiğinden yanımızda kalın giysiler getirmiştik.Gündüz yaz sıcağı , hava 33 derece civarında idi.


Yürüyüş için Afdos binasından otobüslerle Şuhut ilçesine gittik. 
Orada halk yürüyüşü başlamış ve mehteran ile ilçenin ileri gelenleri başta olmak üzere gençler bir kortej oluşturmuştu.
İlçeyi gezip fotoğrafladık,burada da Afyon 'da olduğu gibi sucuk , kaymak başta olmak üzere yöreye özgü yiyecekler satışta idi.

Tarihi Atatürk Evi 'ni gezerek buradan kalpak,künye(herbirinde Büyük Taarruzda hayatını kaybedip şehit olan evlatlarımızın isim ve doğum yerleri ile rütbeleri olan), gibi hatıra eşyalar aldık. 

Saat 23:00 'de başlayan yürüyüşümüz Kocatepe'ye çıkan asfalt yolda ve sürekli rampa idi.

İlk sekiz km zorlanmasam da sonrasında verdiğimiz kısa mola pek de iyi gelmedi.Mola sonrası batonla yürüyüşü tamamladığımda sevgilinin boynuna sarılıp sevinçten ağladım. 

Askerlerin ruhlarıyla bütünleşen gölgelerimiz... 

Tepede asker bizi karavanasıyla karşıladı.Sıcak çorba ve üzüm hoşafı ikramında bulundular. 

Gurur verici bir yolculuktu. 

Ata'nın gençlerinden biri; koşarak tepeye ulaşmış,Ankara-Kocatepe yürüyerek gelmiş,İstanbul boğazını yüzerek geçmiş,,pırıl pırıl,,umutları yeşerten... 
Otobüslerimiz Şuhut'da asker tarafından bekletildiğinden sabaha karşı 04:30 'da biten yürüyüş sonrası; saat 06:30 'a kadar soğukta bekledik ve feci üşüdüm; ki üzerimde kalın giysiler vardı.Bu arada kırmızı Türk bayrağı battaniyelerimiz de bizi çok sevindirdi. 


ADD Bayraklı şubesinin otobüsüne davet edilince doğru İzmir'e gelme şansımız oldu.Dönüşümüz 8,5 saat ))) sürse de bizim için heyecan yüklü olağanüstü bir yolculuktu.... 
Dönüşte Afyon'a güneş doğuyor,Kocatepe'den iniş....

foto by rhr & ss

3 yorum :

Arzu Sarıyer dedi ki...

Merhaba ,o güzel günde ben de oradaydım.Yazınızı okurken fotoğraflarınızı bakarken yeniden yaşadım muhteşem 26 Ağostos gecesini ve zafer yolunu.Ve ve harika bir rastlantı :"Gurur verici bir yolculuktu" alt yazılı fotoğrafta lacivet şallı kadın benim ,ne kadar yakınmışız belki de selamlaştık...Selam ve sevgiler,yine gelecek Zafer yürüşlerinde buluşmak dileklerimle...

ozgrkdn dedi ki...

Teşekkürler Arzu hanım,,aynı dileklerle , görüşmek üzere)))

ismail dedi ki...

çok güzel bir yolculuk oluyor bizler için de.. '' Eski mahalle , Kale yolu '' fotoğrafını aldım, çok güzel bir kare ..
--sevgiler