Söz

Hobi,Elişleri,Gezi,Doğa,Yaşam,Sanat
Hobby,Handmade,Travel,Nature,Life,Art

HAYATIN CEPLERİNİ BİR SİLKELEYİN HELE,
NELER DÜŞECEĞİNİ BİLEMEZSİNİZ !

20.12.2013

Afet Yönetim Merkezi

Afet Kadın Projesi kapsamında yer alan Tag eğitimlerinin, metropol genelinde 1000 kadına ulaşması için yaptığımız çalışmalara bu sezon da devam edebilmek amacıyla , İzmir Valiliği Afet Yönetim Merkezi Müdürü Ercan Toprak  ile sabah 09:00 daki randevumuza gittiğimde Başkanımız Hülya Bilgen beni bekliyordu.
Gecikmiştim , bizi kapıda karşılayıp hemen bina içine alan Ercan Bey,proje hakkında bilgi sahibi olduğu gibi önceden Hülya Başkanla da tanışıklığı olan bir beyefendi.

Afad'ın önceleri Belediye bünyesinde yer aldığı , Büyükşehir Belediye yasaları doğrultusunda Özel İdareye bağlandığı ve Özel İdarelerin de kapatılmasıyla sıkıntıların yaşandığı, sohbetin başlangıç konusuydu haliyle..
Geçen bahar dönemi DAK Çalışma grubu olarak yaptığımız çalışmaların olumlu sonuçlarından söz ettiğimde ; bizlere yardımcı olacağına dair sözleri içtenlikle verdi.Çok yararlı önerilerini de dikkatle dinledik.
Eğitimlerini aldığımız Basit Müdahale için teçhizat taleplerimizin deyim yerindeyse çok da gerekli olmadığından ve yapılacak bir format değişikliği ile Hafif Arama Kurtarma eğitimlerimizin yeterli olacağından söz ettiğinde canım sıkıldıysa da şimdilik sonuçları beklemekten başka çaremiz yok gibi görünüyor.Elbet Başkanımızın planları bununla bitmiyor.
Geçtiğimiz yıllarda İzci Liderlerimizin Afad'dan aldığı 10 günlük İleri Arama Kurtarma Eğitimlerinin yararını , tam da Kırıkkale'de kamp yaptıkları dönemde meydana gelen 99 Kocaeli Depreminde derhal Kaynarca'ya hareket ederek kurdukları Kriz Masasını anlattı..
Burada özellikle yurt dışından gelen yardımlarda sahra çadırlarının olduğunu ve bir izci olarak çadır kurmayı bildiklerinden ,görevlilere bu konuda yardımcı olduklarını ,köylerde depremle ilgili sahip oldukları tüm bilgileri aktarabilme şansını bulduklarını , sonrasında Genelkurmay'ın İzcilere verdiği İyi Raporla güçlendiklerinden söz etti.

Asıl merkezin Vilayetteki bu birim olduğunu ve diğer iki merkezden Toros'taki Afet Koordinasyon Merkezi'nin İzmir'e hakim bir tepenin üzerinde bulunmasının olası bir afette tek sağlam kalabilen merkez olacağının altını çizen Ercan Toprak,
kendi birimlerinin olayları takip eden kurum olarak kalması gerekliliğini vurguladı.
Dak Çalışma grubunun ve başkanı olarak kendisinin imzasını taşıyan Afet Kadın Projesinin geçtiğimiz dönem aldığı ve Aziz Kocaoğlu'na verilen ödülden bahsederken aynı zamanda vaatlerin yerine getirilmesi için verilen mücadeleden söz açan Bilgen, hedeflenen 1000 kadına daha çabuk ulaşabilmenin yolunun ekipler kurmakla mümkün olacağını belirtti..
Hatta gittiği Yunanca kursu(İBB ücretsiz kursudur)) Gaziemir Belediye kursiyerlerinin isteği doğrultusunda Pazartesi günü Afad eğitim sunumu ve Afet Kadın Projesi tanıtımı yapacağını söylerken ,aslında kurulacak ekiplerin bu konuda donanımlı olarak eğitimi yaymalarının önemine değindi..

2010 yılından bu yana geliştirilmeye çalışılan Projenin Çalıştay'ının yapıldığını ancak Büyükşehir Belediyesinin malzeme konusundaki olumsuz yaklaşımının süreci uzattığını anlatan Bilgen'e önerilerini sunan Toprak;
örgütlenmenin yararlarından söz açarken, kamu görevlilerinin kadınları ,halkı kolaylıkla ikna edemediklerinden ,bu konuda Afet Kadın'ların ev ziyaretleri de dahil kadın kitlesine kolaylıkla ulaşabileceğinden bahsetti,,
Her nekadar bütçe desteğini Belçika ve İsviçre'den alsa da Kocaeli Mag'ın başarılı olarak Vakfa dönüşmesinden söz ederek aynı yolu izlemekte yarar olduğunu söyledi.
Avrupa Fon'larından yararlanmak için Belediye Başkanı ile işbirliğini öneren Toprak,, bu konularda en büyük kaynağın Belediyelerde olduğunu,kişilerin de örgüt içinde nerede olduğunu bilmesinin önemini vurguladı.
Son depremlerden birinde Aile Sosyal Politikalar  Bakanlığının örgütlenmesini bizzat izlediğini,yapılan çalışmalarda arama kurtarma dışındaki faaliyetlerin ne denli önemli olduğunu anlattı..

Sn.Ercan Toprak'a bizi kabul edip bilgilendirdiği için teşekkür ederek ayrıldık.
Sonraki dönemlerde de ortak çalışmalarımızı sürdüreceğiz......
AFAD 
~~~~~~~~~~~~~~

Hiç yorum yok :