Söz

Hobi,Elişleri,Gezi,Doğa,Yaşam,Sanat
Hobby,Handmade,Travel,Nature,Life,Art

HAYATIN CEPLERİNİ BİR SİLKELEYİN HELE,
NELER DÜŞECEĞİNİ BİLEMEZSİNİZ !

5.01.2013

Yalnızca Barışa Tarafız

Bugün Karşıyaka Ziya Gökalp Kültür Merkezinde bir sergi açılışındaydım.
Sergi Yalnızca Barışa Tarafız adıyla 14 ilde; Antalya,Bursa,Edirne,İzmir,İstanbul,Eskişehir,Aydın,Adana,Denizli,Urfa,Ordu,Trabzon,Kocaeli,Van 'da düzenleniyor.
Savaşa Karşı Sanat düşüncesi ile yaklaşık 275 barış gönüllüsü sanatçımızın katılımı ile resim ,heykel,seramik,geleneksel-art fotoğraf,mizah,enstalasyon ve video-art alanlarında ...
Foto:rhr

Katılan sanatçılar: Nermin Sözel,Derya Baran,Aslı Aslan,Mert Taşkın Demir,Temel köseler,Pınar Çalışkan Güneş,Bengütay Hayırsever,Neslihan Polat,Üçkardeşler,Reyhan Abacıoğlu,Yıldız Ersağdıç,Ayşe Mesude Kumbasar,Mümine Koyu,Mürüvet Kayabay Şafak,Kemal Kızıltoprak,Hakan Dilek,Hakan Kuyumcu,Nezaket Tekin,Oğuz Altınbaş,Çağdaş Ülgen...

Foto:S.Peker
Kültür Merkezinde sergilenen eserlerin sanatçıları toplu halde Barış Bildirgesini okudular....

"Ülkemizin dört bir yanından sanatçılarımızın katılımı ile oluşturduğumuz bu birliği,BARIŞ adına çevreleyerek şekillendirdik.Büyük bir özveri ve emek harcanarak,sanatçılarımızın DÜNYA BARIŞI  adına bu kutsal ve onursal olguya gönülden katkıları ile sanatın  ne denli büyük bir güç teşkil ettiğini  duyurmak istedik ; sanatın birleştirici ve uzlaştırıcı yapısı adına bir küçük kıvılcım,ışık olmak istedik.


"Ben yalnız barışsever değil bir barış savaşçısıyım.İnsanlar savaşa savaş açmadıkları sürece hiçbirşey savaşları ortadan kaldırmayacaktır"Albert Einstein'ın bu anlamlı sözü,barış adına verilen mücadelelerin ne denli büyük bir anlam taşıdığını göstermektedir.Sanatın çoklu dilinde,özgürleştirici ve bağımsız yapısı ile BARIŞ müjdecisidir sanat ve sanatçılar.Milletleri aynı şemsiyenin altında toplayan,merkezinde insan olan sanatın ve çağdaş sanatçıların barışa kayıtsız kalması düşünülemez.

Aslı Aslan ...BARIŞ

Aydınlanma yolundaki en güçlü bireydir Sanatçı !

Küresel eşitsizliğin ve sömürünün yarattığı yoksulluk,açlık ve bu açlığa eklenen savaş ve çatışmalar,insanın en temel evrensel hakkı olan "Yaşama Hakkı"nı elinden alırken sanatın ve bilimin de özgürleşmesi mümkün görünmemektedir.Sanatın barışçıl ve birleştirici yaklaşımı ile bu sanatsal birliğin içindeyiz ve tüm duyarlılığımızla BARIŞA TARAFIZ..

Umudun azaldığı bu çetrefilli savaş oyunları arasında ne kadar canımız yansa da umut etmeye devam edeceğiz ve dünya sanatçıları olarak aynı idealde aydınlık bir gelecek umudu ile her türlü şiddet ortamından uzaklaşmak ve kardeşçe yaşamak adına bu sergilerimizi her sene tekrar ederek sesimizi milyonlara duyurmaya devam edeceğiz.

Foto:rhr
ATATÜRK'ün tüm dünya insanları için söylediği "Yurtta sulh,dünyada sulh" sözünün insani önemine bir kez daha dikkat çekerek,barıştan yana olmak da biz sanatçı duyarlılığının kaçınılmaz sorumluluğudur.

Barıştan ve halktan uzaklaşan sistem yok olmaya mahkumdur.

Bu bir sanatçı ayaklanması değildir,yalnızca barışa tarafız söyleminin sanatla ifadesidir.Sanatçıların gönüllü katılımıyla gerçekleştirilen bu projenin, hiçbir kurum,siyasi parti,dernek ile ilişkisi bulunmaması da,sanatın kendi öz benliği içinde bağımsız ve özgür iradesine en güzel örneklerden biridir..

Özgürlük ve barış var olduğu sürece sanat ,hayatı anlamlandıran ve geliştiren bir olgu olarak toplumlara ışık tutmaya devam edecektir."

Foto:rhr

Hiç yorum yok :