Söz

Hobi,Elişleri,Gezi,Doğa,Yaşam,Sanat
Hobby,Handmade,Travel,Nature,Life,Art

HAYATIN CEPLERİNİ BİR SİLKELEYİN HELE,
NELER DÜŞECEĞİNİ BİLEMEZSİNİZ !

18.11.2010

Örgü makinası ))

74 yaşındaki dayım birgün Norveç seyahatine giderken,bana oralardan birşey isteyip istemediğimi sorma gafletinde bulundu..Ben de İstanbul'a kızımı ziyarete gittiğimde bulamadığım hobi malzemeleri için fırsat bu fırsattır deyip olaya atladım elbet..İnce keçeler,yo-yo aletleri,örgü makinaları,patchwork iplikleri,iğneler,tığlar,neler neler...Bütün bunları da int.den bulduğum resimleri,adetleri,ölçüleri,renkleriyle destekleyerek çıktılar hazırlayıp eline tutuşturduğumda adamcağızın yüzü görülmeye değerdi.Çok ilginçtir.. herşeyi eksiksiz bulup getirdi..
Foto:rhr
İşte onlardan biri,örgü aletiyle yaptığım bir bere,ister uzunla ister daire şeklinde olanıyla...Yalnız bu çocuk ölçüsü,büyükler için daire şeklinde olan aparatı  kullanmalı..


Sürekli çapraz dolamalar ve ilmeği aşırtmalarla yapılan esnek bir örgü.
Aparatın altından uzayan örgünün iki yan kısmını birleştirdim.
Bittikten sonra ilmekler tek tek alınıp büzdürülüyor.Birleşme yeri daire şeklinde olanında yok ,bütün halde çıkan örgünün en son tepede kalan ilmekleri büzdürülüyor.
Foto:rhr

1 yorum :

ozgrkdn dedi ki...

şu lanet örgü aparatında ne var bilmiyorum ama yıllardır hep izlenme rekoru kırarak ilk sırada yer aldı,,,oysa ki üzerinde düşünüp özenle kaleme aldığım nice güzel yazılarım da vardı,,,hiç biri değer bulmadı şu zımbırtı kadar,,,gittim zaten,,aparatınız da sizin olsun...